TRNAVA SI Z FINSKA ODVÁŽÍ HISTORICKÝ ÚSPĚCH

Fotbalisté Spartaku Trnava na Evropském finále sice nedosáhli na vysněné stupně vítězů, ale svými výkony nezklamali a nakonec si odváží šesté místo z 16 týmů, které na turnaj přicestovaly ze všech koutů Evropy. Celkovým vítězem se stal tým, který to do Finska měl jasně nejdále - Maccabi Haifa.

V základní skupině se Trnava postupně utkala s Puskás Academy, HJK Helsinki a FSV Mainz 05. Po úvodní prohře 0:1 s Maďary dokázala porazit Helsinki (2:1) a následně po tuhém boji i Mainz (1:0). Toto utkání bylo velmi vypjaté, soupeři stačil i bod a postupoval by na úkor Trnavy. Němečtí hráči však z několika svých šancí skórovat nedokázali a navíc v druhém poločase obdrželi dvě červené karty. Trnava díky tomuto vítězství mohla slavit postup do čtvrtfinále, kde ji čekalo Dinamo Záhřeb.

Dinamo prošlo z velmi těžké skupiny (NK Maribor, Šachtar Doněck a srbské FK Čukarički) z prvního místa a již před zápasem bylo jasné, že to bude jeden z nejtěžších oříšků na celém turnaji. Dinamo od začátku diktovalo tempo hry a trnavští hráči se jen těžko dostávali k míči natožpak do gólových šancí. Dinamo vstřelilo v každém poločase jednu branku a pohodlně si dokráčelo do semifinále.

Hráče Trnavy pak ve sváteční neděli čekaly „jen“ zápasy o 5. až 8. místo. V zápasech proti IF Brommapojkarna (Švédsko) a Servette Ženeva však už bojovali nejen se soupeřem, ale i s vlastní únavou, která se během tří dnů postupně kumulovala. Zatímco švédský tým ještě Trnava dokázala porazit na penalty (i po prodloužení 0:0), tak Servette už bylo nad jejich síly, a prohra 1:2 znamenala konečné šesté místo.

Celý turnaj pro nás zhodnotil hlavní trnavský trenér Eduard Vilčinský: „Chalani odevzdali maximum, šli na hranici svých možností a porovnali se s různými herními styly a vyspělými týmy. Měli jsme pěkné herní pasáže a některé soupeře přehráli, ale také jsme zjistili, na čem musíme ještě pracovat, a to nejen po individuální, ale i kolektivní stránce.“

Turnaj ovládlo izraelské Maccabi Haifa
„Hlavní favoritem na celkové vítězství pro mě bylo Dinamo Záhřeb“ doplnil Vilčinský a stejně, tak hovořili i jeho kolegové z trenérského týmu Roman Hudec a Ján Krupa. Hráči Dinama byli skvěle technicky vybavení a soupeřům skoro nepůjčovali balón, ale jak to tak bývá, favorit velmi často narazí na nečekanou překážku.

Tou nepřekonatelnou překážou se stal celek Maccabi Haifa a především jejich brankář, který byl nakonec vyhlášen nejlepším brankářem celého turnaje. Utkání i přes souvislý tlak Dinama a několik velkých šancí ke skórování skončilo 0:0 a gól nepadl ani v prodloužení hraném na 2x5 minut. Rozhodnout tak musely penalty - Záhřeb neproměnil hned dvě a rázem padl jen do souboje o 3. místo.

Ve finále čekal Maccabi polský Pogoň Štětín, který v semifinále vyřadil NK Maribor (2:1). Utkání mělo být otevřené na obě strany, ale nakonec se stalo poměrně jednoznačnou záležitostí ve prospěch Maccabi. To vedlo již od 2. minuty po vlastním gólu polského obránce a své vítězství korunovalo dvěma góly po změně stran. Borci z Maccabi si tak na svou dlouho cestu domů vezou titul Vítěz Evropského finále Nike Premier cupu 2016! Gratulujeme a již se těšíme na další ročník, který by pro Českou republiku měl být již 21. v pořadí.

Celkové pořadí Evropského finále naleznete zde.